вівторок, 9 травня 2017 р.

Йосип Хмелевський -полтавський фотохудожникЙосип (Йозеф) Целестіанович Хмелевський (пол. Józef Chmielewski; нар. 1849, Варшава Польща —пом. 1924, Полтава) — фотограф-художник. Учасник 20 міжнародних фотовиставок. Володар золотих медалей і дипломів.
Йосип Хмелевський народився у Варшаві у сім'ї польського шляхтича і російської дворянки. У 1875 переїхав з Петербурга до Полтави, де мешкали батьки його дружини, працюючи в губернському центрі.
У 1875 відкрив у в Полтаві фотоательє, яке було на той час одним з найкращих у Російські імперії. Ательє працювало у Полтаві на вул. Олександрівській у буд. № 46.
Протягом майже півстоліття фіксував життя краю, зберігши для нащадків образи багатьох людей. Фотографував учасників відкриття пам’ятника І. Котляревського в 1903 p., візит до Полтави царя Миколи II в 1909 p., видав фотоальбоми «Гоголь на родине» та «Земский дом в Полтаве».
                                        Фотоальбом, титульна сторінка:Роботи «на полтавську тематику» експонувалися на багатьох вітчизняних і міжнародних виставках, де одержували високі нагороди, їх охоче публікували журнали Росії.
За знімками Хмелевського надруковані цілі серії поштових листівок «Типи Малоросії» і «Краєвиди Полтавщини».
 Заньковецька

У нього знімалися Володимир Короленко, Панас Мирний, Григорій Мясоєдов, Микола Скліфосовський.

Учасник 20 міжнародних фотовиставок, Хмелевський отримав медалі на виставках в Лозанні в 1890 році, в Брюсселі в 1891 році, в Чикаго в 1893 році, на всесвітніх виставках у Парижі в 1889 і 1900 роках.
 1878 рік
1897 рік

Фотографував велику групу діячів культури, що приїжджали у 1903 р. на відкриття пам'ятника Івана Котляревському.

Діячі української культури на відкритті пам'ятника Котляревському в Полтаві. Зліва направо: Михайло Коцюбинський, Василь Стефаник, Олена Пчілка, Леся Українка, Михайло Старицький, Гнат Хоткевич, Володимир Самійленко