пʼятниця, 14 лютого 2014 р.

РОМАН БАРАН

РОМАН   БАРАН

(1925-2004)Роман Баран у 70х – 80х вважався зіркою української художньої фотографії. Фотосалон на бульварі Шевченка у Києві, з постійно вивішеною у вітрині добіркою його знімків свого часу став справжньою візиткою центру Києва.

Олексій Стаханов


Народився я в богемної сім'ї художника 1925 року . За освітою -художник ( Вища художня школа у Кракові ) . Пройшов весь складний шлях професійного фотохудожника від маленького міста Снятин до керівництва центральною студією України в Києві.
Звання фотохудожника не отримав, а захистив у 1960 році. У його фонді  більше 20 персональних виставок , 122 медалі ( 22 золоті , в тому числі FIАР і PSA , 43 срібні та 59 бронзових) , 7 гран -прі ( Франція , Бельгія , Італія , АНГЛІЯ , Малайзія , Японія). Отримав почесні звання Національних фототовариств Польщі ( двічі) , Фінляндії , Франції ( двічі) , Цейлону та Англії. На полицях зібрано більш ніж 460 каталогів Міжнародних фотосалонів . У Союзі мав сміливість організувати дві Всесоюзні виставки (у Запоріжжі - виставку фотопортрета 1965 році, та виставку " Бог створив жінку ", Київ , 1989 рік). 

У 1975 році припинив колекціонувати медалі і шукати популярність в зарубіжних салонах. 
У той час захопився новими техніками : ізогелією , соляризацією , колажем . 
Мав багато учнів. Мав понад 200 публікацій в газетах і журналах. Пощастило потрапити на сторінки енциклопедій. PSA ( Американська асоціація фотохудожників ) прийняла його в число 50 -ти найбільш відомих фотомайстрів світу (1984 рік) і в 10 -ку кращих фотографів Європи.
Разом з І. Гургулою написав і проілюстрував колажами книгу " Жінка" . Закінчена книга мемуарів "Фотографія крізь життя " . Обидві книги чекають спонсорів. 
Останні роки життя Роман Баран прожив у Львові і тепер на його надгробку стоїть символічний старий фотоапарат.